Afera toaletowa i hatakumba. Savoir-vivre w toalecie

afera-toaletowa-hatakumba

Pomimo sezonu ogórkowego w polskiej polityce, w bardzo krótkim czasie wybuchły jak wulkan dwie afery, które położyły się cieniem na prawej jak i lewej stronie sceny politycznej.

Hatakumba

We wtorek Patryk Jaki (PiS) komentując na Facebooku materiał z TVP Info dotyczący reparacji wojennych, przypomniał swoim czytelnikom jak wielką szkodę wyrządziła Polsce “niemiecka hatakumba” (pisownia oryginalna). Polityk szybko poprawił swoją wpadkę, ale równie szybko przekonał się, że internet nie zapomina. Internauci wykazali się refleksem i zrobili zrzut ekranu z wpisem. Sytuacja stała się głównym tematem polskiego internetu. Zaczęto podawać w wątpliwość kompetencje człowieka, który nie odróżnia hekatomby od katakumby. Utworzony przez posła Jakiego neologizm “hatakumba”, obudził w internautach kreatywność. Zaczęły powstawać dziesiątki memów i komentarzy, internauci bezlitośnie kpili z polityka PiS. Do kampanii śmiechu żarliwe włączyły się media antyrządowe, natomiast media kojarzone z prawą stroną udawały, że tematu nie ma. Żartom nie było końca, do momentu aż niespodziewanie w czwartek wybuchła…

…afera toaletowa

Wydawca jednego z portali internetowych – Rafał Zasuń, zamieścił na Facebooku wpis, gdzie opisał niecodzienną sytuację z posłem Michałem Szczerbą (PO) w roli głównej, która miała miejsce podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Otóż, pan poseł omijając kolejkę kilku osób stojących przed toaletą, postanowił skorzystać z toalety jako pierwszy nie zważając na ludzi grzecznie czekających na swoją kolej. Poseł umył ręce, poprawił sobie fryzurę, po czym gdy zwolniła się kabina postanowił skorzystać ze znajdującego się tam urządzenia sanitarnego. Pomimo trudności z wyjściem z kabiny (niesforny zamek), poseł wydostał się z kabiny. Grubiańskiego zachowania posła Szczerby nie omieszkał głośno skomentować Rafał Zasuń. Zdenerwowany polityk wytrącił telefon z ręki dziennikarza oraz zrobił zdjęcie jego identyfikatora, oznajmiając mu, że będzie o nim pamiętał. Zasłaniając się amnezją, poseł Szczerba wprawdzie przeprosił dziennikarza, ale internauci po raz kolejny nie zawiedli. Znowu zaczęły powstawać memy i komentarze, wiele wyjątkowo niewybrednych. Wywiązała się dyskusja na temat zwyczaju mycia rąk przed, zamiast po skorzystaniu z toalety. Pojawiły się również wątpliwości natury prawnej, mianowicie czy immunitet posła obowiązuje w toalecie? Być może sprawa znajdzie swój finał w Trybunale Konstytucyjnym. W przekazie medialnym znowu pojawiły się szumy, bo tym razem to media antyrządowe nabrały wody w usta, a swobodnie używali sobie dziennikarze związani z prawicą.

Sezon ogórkowy

Obie “afery” wstrząsnęły sceną polityczną i niewątpliwie urozmaiciły nudny sezon ogórkowy panujący w polityce od czasu rozpoczęcia urlopu przez naszych parlamentarzystów. Miejmy nadzieję, że poseł Jaki więcej popracuje ze słownikiem. O ile w języku mówionym zdarzają się lapsusy każdemu, o tyle w języku pisanym w dobie słowników internetowych, każdy błąd a zwłaszcza przekręcanie wyrazów bardzo źle świadczy o błądzącym. Miejmy również nadzieję, że i poseł Szczerba dostał wystarczającą nauczkę zasad dobrych manier i kultury osobistej.

Na okoliczność #afery toaletowej przedstawiam poradnik multimedialny savoir-vivre w toalecie, czyli jak zachowywać się w toalecie.

  1. Zwróć uwagę na to co podają ci do picia, ludzi nieżyczliwych nie brakuje

 

  1. Korzystaj tylko z toalety przeznaczonej dla swojej płci

 

  1. Przed skorzystaniem z toalety sprawdź czy jest papier toaletowy

 

  1. Przed skorzystaniem z toalety sprawdź czy działa spłuczka

 

  1. Zamykaj za sobą drzwi, unikniesz krępujących sytuacji

 

  1. Co by się nie działo, zawsze zachowaj spokój

 

  1. Korzystając z toalety pilnuj swojej garderoby, może paść łupem dewiantów

 

  1. Ważna rada dla panów, ostrożnie zapinaj rozporek

 

  1. Baterie łazienkowe są różne. Nie pochlap się przy myciu rąk i zawsze myj ręce

 

  1. Na koniec ważna rada. Wystrzegaj się toalet toi toi pod dźwigami

PODZIEL SIĘ:

Komentarze