Europejskie puchary bez polskich klubów. Smutna piłkarska jesień.

puchary-polskie-kluby

Koniec sierpnia, jeszcze nie ruszyły rozgrywki grupowe w ramach piłkarskiej Ligi Europy oraz Ligi Mistrzów, a zespoły z Polski zakończyły już w nich swój udział. Ostatni przedstawiciel polskiej klubowej piłki nożnej odpadł 24 sierpnia po dwumeczu z Sheriffem Tyraspol.

Niestety, kolejny rok z rzędu polskie zespoły klubowe nie zawojowały Europy. Przykre, tym bardziej że do Ligi Mistrzów przepustkę wywalczył mistrz Azerbejdżanu, natomiast w Lidze Europy zobaczymy zespoły z takich krajów jak: Kazachstan, Izrael, Serbia, Albania, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Mołdawia, Słowacja czy Macedonia. Tak niestety wygląda poziom klubowej piłki nożnej w kraju, którego reprezentacja plasuje się aktualnie na 5 miejscu w rankingu FIFA. Wydawałoby się że polska liga powoli rozwija się, niestety trzeba mocno zrewidować ten pogląd. Porażki z niżej notowanymi rywalami stanowią ogromną stratą wizerunkową Ekstraklasy.

Jagiellonia Białystok

Jagiellonia Białystok. Zespół z Białegostoku w pierwszej rundzie eliminacji Ligi Europy bez trudu pokonał dwa razy Dinamo Batumi 0:1 na wyjeździe i u siebie 4:0. W drugiej rundzie Jagiellonia odpadła z zespołem FK Qabala – 1:1 na wyjeździe i zawstydzające 0:2 u siebie. Zespół z Azerbejdżanu odpadł w następnej rundzie z Panathinaikosem Ateny. Bilans bramek 6-3.

Arka Gdynia

Arka Gdynia jako niespodziewany zdobywca Pucharu Polski rozpoczął rozgrywki w trzeciej rundzie eliminacji Ligi Europy. Dla Gdynian sam udział w europejskich pucharach jest już sporym sukcesem. W zakończonym sezonie Ekstraklasy Arka Gdynia walczyła jedynie o utrzymanie w lidze. W pierwszym meczu na swoim boisku Gdynianie pokonali duński FC Midtjylland 3:2, żeby w rewanżu ulec 2:1. Duńczycy awansowali dalej jednak też nie zwojowali Europy, odpadli w kolejnej rundzie z cypryjskim Apollonem Limassol. Bilans bramek 4-4.

Lech Poznań

Lech Poznań rozpoczął rozgrywki w pierwszej rundzie eliminacji Ligi Europy. Poznaniacy bez trud odprawili w dwumeczu macedoński FK Pelister 7:0. W drugiej rundzie Lech po porażce w pierwszym meczu z norweskim FK Haugesund 3:2 w rewanżu na swoim obiekcie wygrał 2:0 i awansował dalej. Trzecia runda okazała się dla Poznaniaków ostatnią, ponieważ to holenderski Utrecht okazał się lepszy w dwumeczu. Pomimo że Lech był zespołem optycznie lepszym, wynik 0:0 na wyjeździe i 2:2 u siebie przekreślił szanse poznańskiego zespołu. Utrecht odpadł już w kolejnej rundzie z Zenitem Petersburg. Za niepowodzenie Lech może winić tylko siebie. Bilans bramek Lecha Poznań to 13-4.

Legia Warszawa

Legia Warszawa rozpoczęła grę w pucharach w drugiej rundzie eliminacji Ligi Mistrzów. Legioniści gładko odprawili fiński IFK Mariehamn 3:0 i 6:0. Gra mistrzów Polski pomimo słabego rywala mogła napawać optymizmem. Kolejny rywal, kazachstańska FK Astana, brutalnie obnażył mankamenty Legii pokonując Warszawian w stolicy Kazachstanu 3:1. Legia straciła ostatniego gola w końcówce spotkania. W rewanżu wygrana Legii 1:0 premiowała do dalszej rundy Kazachów. Astana odpadła w kolejnej rundzie eliminacji z Celticiem Glasgow. Po odpadnięciu z Ligi Mistrzów Legia w czwartej rundzie eliminacji Ligi Europy mierzyła się z mistrzem Mołdawii – Sheriffem Tyraspol. W Warszawie padł wynik 1:1, natomiast w Tyraspolu bezbramkowy remis. Legia Warszawa po bezbarwnej grze odpadła z europejskich pucharów, natomiast Sheriff Tyraspol wywalczył prawo do gry w fazie grupowej Ligi Europy.

puchary-polskie-kluby

Podsumowanie

Wyniki polskich drużyn w konfrontacji z Europą nie rozpieściły w tym roku kibiców. Po raz pierwszy od 5 lat polska liga nie będzie miała na jesieni swojego przedstawiciela w pucharach. Jagiellonia rozczarowuje kolejny już raz kiedy kwalifikuje się do pucharów. Słaba gra w Europie powoli staje się w Białymstoku tradycją. W przeszłości Jagiellonia odpadała nawet w pierwszej rundzie eliminacji Ligi Europy. Arka Gdynia jest prawdziwym kopciuszkiem w tym gronie. Gdynianie nie sprawili niespodzianki i odpadli z pierwszym rywalem ale po dzielnej walce, także wstydu po sobie nie zostawili. Lech Poznań odpadł niezasłużenie, ale taka jest piłka nożna, liczy się to kto strzela bramki a nie prowadzi grę. Szkoda, przy odrobinie szczęścia i dobrym losowaniu w ostatniej rundzie eliminacji, lechici mieli potencjał na awans do Ligi Europy. Gdyby dostali się do pucharów przez zwycięstwo w Pucharze Polski z Arką, ścieżka do Ligi Europy byłaby mniej kręta. O Legii Warszawa można pisać dużo. Awans do Ligi Mistrzów przekreśliła bramka stracona w końcówce meczu w Astanie. Gdyby nie to, dzisiaj moglibyśmy świętować awans do Ligi Mistrzów, bowiem w ostatniej rundzie eliminacji Warszawianie dostaliby potencjalnie słabszego rywala. Fatalny występ w Lidze Europy postawił włodarzy Legii w trudnej sytuacji. Klub ma dziurę w klubowej w kasie w wysokości ok. 40 mln zł. W ostatnich dniach letniego okienka transferowego można spodziewać szybkiej sprzedaży 2 może 3 graczy, natomiast zimowe okienko będzie okresem gruntownej przebudowy warszawskiego zespołu. Słabe występy polskich drużyn stawiają w trudnej sytuacji przyszłego mistrza Polski. Niskie miejsce w klubowym rankingu UEFA spowoduje, że klub który wygra Ekstraklasę, żeby dostać się do Ligi Mistrzów będzie musiał pokonać w dwumeczu zamiast trzech, aż czterech rywali. Jeśli piłkarze Legii Warszawa narzekali na napięty kalendarz w lipcu, w przyszłym roku będzie jeszcze bardziej napięty, a potencjalni rywale będą silniejsi niż obecnie.

PODZIEL SIĘ:

Komentarze