Konserwatywne poglądy stały się trendy. Renesans prawicy

konserwatywne-poglady
Grafika: Piotr Drabik (Jarosław Kaczyński) [CC BY 2.0] / Wikimedia Commons

Konserwatywne poglądy Polaków przez ostatnie dwa lata zyskały na popularności. Poglądy uchodzące dotychczas za obciachowe stały się trendy. Marsze poparcia dla partii rządzącej notują znacznie lepszą frekwencje niż opozycyjne.

Polacy coraz chętniej manifestują swoje konserwatywne poglądy. Odżyły narodowe i katolickie ruchy. W przestrzeni publicznej coraz częściej dochodzą do głosu ludzie o konserwatywnych poglądach. Narodowiec Marian Kowalski ogłosił krucjatę przeciwko darwinowskiej teorii ewolucji #NiePochodzęOdMałpy. Akcje typu „Różaniec do granic” czy miesięcznica smoleńska gromadzą tłumy ludzi.

Konserwatywne poglądy to  nie obciach

Głoszenie konserwatywnych poglądów oraz popieranie prawicy uchodziło do tej pory za obciach. Poprzednie krótkie rządy prawicy przez długi czas były przedmiotem drwin i żartów. Nie wiadomo kiedy PiS zerwał z łatką obciachu i potrafił przekonać Polaków do dobrej zmiany. Strategia polegająca na straszeniu PiS-em w pewnym momencie przestała działać. Pierwszym sygnałem nadchodzących zmian była porażka Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich z praktycznie anonimowym politykiem prawicy. Zdecydowały jego konserwatywne poglądy i liczne odwołania do wiary.

Prawica przejmuje internet

Dotychczas internet był miejscem, gdzie wręcz szydzono i nabijano się z prawicowych polityków i ich konserwatywnych przekonań. Dzisiaj sytuacja obróciła się zupełnie w drugą stronę. Komentujący na internecie w większości wypowiadają się za PiS-em i w niewybredny sposób podsumowują działania opozycji. Na twitterze prym wiodą hashtagi krytykujące opozycję np. #4kadencjaHGW i #POdmiana. Komentarze Patryka Jakiego na portalach społecznościowych codziennie cytowane są przez wszystkie media. Próba dyskredytacji polityka wyciągnięciem faktów z przeszłości, kiedy jako młody chłopak wystawał w dresie pod blokiem, zakończyła się dużą oddolną kampanią poparcia dla wiceministra #stałemPodBlokiem. Popularność Patryka Jakiego nie została zachwiała nawet przez wizerunkową wpadkę z #hatakumbą. Ostatnio z falą hejtu zmierzył się jeden z ulubieńców kibiców – Arkadiusz Milik. Piłkarz zamieścił na instagramie zdjęcie w stylizacji… Halloween. Był to wystarczający powód aby zwyzywać piłkarza od satanistów i innych diabłów.

Telewizja publiczna zwyżkuje

Bardzo interesujących danych dostarczyły statystyki na temat średniej widowni telewizji w październiku. Z podanych danych jasno wynika, że kanały informacyjne zanotowały wyraźny wzrost zainteresowania widzów. Największym skokiem oglądalności może pochwalić się rządowa TVP Info, która wynikami oglądalności przegoniła opozycyjne TVN24, stając się tym samym najpopularniejszym kanałem informacyjnym w Polsce. Oglądalność TVP Info w ciągu ostatniego roku wzrosła aż o 28%, natomiast TVN24 tylko o 1,4%. Duży spadek udziału w rynku telewizyjnym zanotowała TVP1, ale zaskakująco udział w rynku podniosła TVP2.

Ostatnie sondaże poparcia nie pozostawiają złudzeń. Pomimo tego, że czołowi politycy PiS – Antoni Macierewicz i Jarosław Kaczyński zajmują odpowiednio pierwsze i trzecie miejsce w rankingu nieufności, partia rządząca notuje rekordowe wyniki poparcia. Trudno jest mi zrozumieć preferencje Polaków. Partia rządząca prowadzi szeroko zakrojoną politykę konfliktu zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz kraju. Kiedy oglądam kabarety cały czas mam wrażenie, że skecze to nie są dowcipy, to rzeczywistość.

PODZIEL SIĘ:

Komentarze